> Ekoškola

Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša

Autor: Tea Kompar Jerković, 6. 6. 2023.

Tijekom ove školske godine proveli smo istraživački projekt Voga. U tome nas je vodila naša razrednica Fany Bilić.

Za glavne smjernice potražili smo pomoć Sveučilišta u Dubrovniku, i to na Odjelu za primijenjenu ekologiju, na čelu s izv.prof.dr.sc. Marijana Pećarević. Predavači  izv.prof.dr.sc. Ana Bratoš Cetinić i doc.dr.sc. Marina Brailo Šćepanović, održale su nam dvije radionice, jednu kod nas u školi, a drugu u laboratoriju Sveučilišta...

Ovim putem im još jednom zahvaljujemo. Zagolicale su nas i potakle na neka nova istraživanja!!

Zadatak ovog našeg projekta bio je istražiti što je VOGA. Kako raste i od čega je građena. Što utječe na njen nestanak. Primjetili smo da livade voge na nekim našim kupalištima nestaju. I malo smo se zamislili. To je bio razlog našeg prvog istraživanja.

Doznali smo koliko je važna voga (Posidonija) za ekosustav i kvalitetu našeg mora. Zaključili smo da i sami možemo pomoći u očuvanju iste.
Za vas smo pripremili kratak tekst o onome što smo doznali, a možete pogledati i našu prezentaciju u prilogu.
Nadamo se da ćemo skupa biti aktivni u brizi za naše more.

5.c i razrednica Fany Bilić

voga_5c_istrazivacki_projekt.pptx (1.69 MB)