> O školi  > Povijest
O školi

Osnovna škola Lapad utemeljena je školske godine 1944./45. kao četverogodišnja škola. Sedmogodišnjom postaje školske 1949./50., a u osmogodišnju prerasta 1953. godine.

Na lokaciji sadašnje Osnovne škole Lapad zgrada izgrađena je i počela s radom 11.rujna 1973. godine.

Škola je u svom sastavu imala četverogodišnju Područnu školu Montovjerna do 2020.g.

Osnovna škola Lapad u Dubrovniku djeluje na području gradskog kotara Lapad i radi u jednoj smjeni.

Škola danas broji 523 učenika od 1. do 8. razreda. U 2022./23. školskoj godini u razrednoj nastavi radi 13 učitelja razredne nastave i jedan učitelj u posebnom razrednom odjelu djelomične integracije, a u predmetnoj nastavi 30 učitelja i 6 učitelja u produženom boravku učenika.

Osnovna škola Lapad ima dugu, uspješnu tradiciju zasnovanu na temeljima prve eksperimentalne škole u Dubrovniku. Zahvaljujući kvalitetnom radu djelatnika i uspjehu učenika, školi je 1985. godine dodijeljena Plaketa Dubrovnika za značajne rezultate u odgojno-obrazovnoj djelatnosti i društvenim aktivnostima. Od 1976. godine pa do danas, školu su posjećivale i strane delegacije učitelja, studenata i učenika. Od 2000. godine OŠ Lapad uključena je u UNESCO-vu mrežu škola. Velika pozornost posvećuje se okolišu i estetskom uređenju škole, što potvrđuju priznanja na republičkoj (1974./75.-srebrna, a 1979.- zlatna Plaketa Republičkog odbora u akciji "Higijena i estetsko uređenje odgojno obrazovnih ustanova i njihove sredine ") i europskoj razini.

Odjel djelomične integracije u OŠ Lapad otvoren je u školskoj godini 2020/21. Odjel broji 5 učenika ( 1 učenika 1. razreda i 2 učenika 2. razreda i 2 učenika 3.razreda). Obzirom da se radi o novootvorenom odjelu Naš cilj je da djeca koja pohađaju ovakvu vrstu školovanja u našoj školi ostvare svoj maksimalni potencijal i razviju socijalizacijske vještine uz stručnu pomoć. Osnovna škola Lapad postala je prva škola u Dubrovniku koja je dobila snoezelen sobu za djecu s teškoćama u razvoju koja je otvorena na proljeće 2021.g. Snoezelen soba oblik je multisenzornog prostora koja djeci s teškoćama u razvoju pruža sigurno okruženje i potiče ih na interakciju s okolinom. Svi učenici s teškoćama, kao i oni iz redovnog obrazovanja OŠ Lapad za koje se ukaže potreba koriste snoezelen sobu i to bez nekakvih terapijskih ciljeva, kao nadopunu redovnom obrazovnom procesu. Podsjetimo, sredstva za opremanje snoezelen sobe prikupila su se zahvaljujući donaciji Rotary kluba Dubrovnik i Rotary Satellite kluba Dubrovnik Jug i to donacijskim koncertom dubrovačkog benda Silente i akcijom Online za pravu stvar krajem 2020.g.

Škola Lapad ističe se uspješnim provođenjem odgoja za ljudska prava, građansku odgovornost i demokraciju, suradnju između učenika, učitelja i roditelja. Prateći suvremene trendove nastavnog procesa, u seminare Kvalitetne škole uključilo se 75 % djelatnika, a većina ih je već završila cjelokupan program. Velika pozornost posvećuje se provedbi Školskog preventivnog programa kroz česta predavanja i radionice za učitelje, učenike i roditelje vezane uz prevenciju zlostavljanja djece.

U lipnju 2022.g. Osnovna škola Lapad dobila je Certifikat za Dijamantni status za izvrsno postignuće u održivom razvoju obrazovanja i vođenja, neprekidnim napretkom u održavanju okoliša škole i šire zajednice.

Osnovna škola Lapad potpisala je Sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava u okviru programa ERASMUS+ za Projekt pod nazivom Towards a better Individual with Value Education (Ključna aktivnost: Školska partnerstva), a koji traje 24 mjeseca, počevši od 1.9.2020.g. do 31.8.2022.g. za iznos od 24.802,00 eura, a koji je produljen za 12 mjeseci zbog uvjeta pandemije.

Naročito smo ponosni i na brojne sportske uspjehe i to ne samo u klasičnim sportovima, koji se treniraju u sklopu ŠŠK Petka.

Naša Škola je svojim aktivnostima i rezultatima rada prepoznatljiva u svojoj sredini, na županijskoj, regionalnoj i državnoj razini, posebice po humanitarnim akcijama u sklopu Lapadskog srca.

5. rujna 2022.g.