Obavijest o upisu djece u I. razred osnovnih škola na području Dubrovačko-neretvanske županije u školskoj godini 2024./2025.

Autor: Tea Kompar Jerković, 30. 1. 2024.

Na temelju odredbe članka 5. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava (''Narodne novine'', broj 67/14 i 63/20), u svezi s odredbama članaka 17. - 21. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (''Narodne novine'', broj 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 126/12 – pročišćeni tekst, 94/13, 152/14, 7/17, 68/18, 98/19 i 64/20, 151/22 i 156/23) Dubrovačko-neretvanska županija, Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i sport, donosi

školama o upisu djece u I. razred osnovnih škola na području
Dubrovačko-neretvanske županije u školskoj godini 2024./2025.
Odlukom donesenom na razini županije, ovogodišnji upisi u prvi razred osnovne škole provodit će se elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.

22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svog djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine.
U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.
Napominjemo, prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.

Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

Detaljniji vremenik upisa iz kojeg je vidljivo kada u sustavu nastupaju ključni događaji:

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.
Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničkih pregleda i laboratorijskih pretraga roditelji će pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Za sve dodatne upite vezane za postupak upisa djece u osnovne škole na području Dubrovačko-neretvanske županije, možete se obratiti Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu i sport Dubrovačko-neretvanske županije:
- kontakt osoba za osnovne škole od Prevlake do Janjine je Marija Radiš Todorovski, tel. 020 351 186, e-mail: marija.radis.todorovski@dnz.hr.
- kontakt osoba za osnovne škole na području Neretve i Ploča je Kornelija Krešić, tel. 020 681 973, e-mail: kornelija.kresic@dnz.hr.
- kontakt osoba za osnovne škole od Janjine do kraja poluotoka Pelješca, Korčulu i Lastovo je Ivana Fabris, tel. 020 716 113, e-mail: ivana.fabris@dnz.hr.