POSTUPAK KOD POZITIVNOG UČENIKA U ŠKOLI

Autor: Tea Kompar Jerković, 20. 1. 2022.

Poštovani roditelji,

zbog ubrzanog širenja novog soja SARS COV 2 virusa ( Omicron varijanata) i velikog broja novooboljelih molim vas da u slučaju pozitivnog rezultata testa PCR ili brzog antigenskog testa BAT na COVID-19  žurno obavijestite svog razrednika o navedenom kako bi se pravovremeno odredili bliski kontakti unutar razrednog odjela i obavijestili roditelji učenika.

Djelatnici Zavoda za javno zdravstvo DNŽ nisu više u mogućnosti obrađivati kontakte pozitivnih osoba.

Roditelji kontakata pozitivnog djeteta, koje će razrednici obavijestiti sukladno mjestu sjedanja, dužni su sami javiti se njihovim izabranim liječnicima zbog obaveze mjere samoizolacije.

Epidemiolog će na osnovu tih podataka odrediti vrijeme trajanja samoizolacije.

Samoizolacija u pravilu traje 10 dana i određuje se tako što se posljednji dan kontakta s pozitivnom osobom uzima kao nulti dan, a posljednji 10.dan do 24 sata.

Ukoliko se kod djeteta pojave simptomi za vrijeme samoizolacije roditelji su dužni obavezno kontaktirati izabranog liječnika.

MJERA SAMOIZOLACIJE KOJA TRAJE 7 DANA:

- za učenike i osoblje koji su preboljeli Covid-19 prije više od 120  dana od kontakta

- za učenike i osoblje koji su cijepljeni s dvije doze cjepiva (ili jednom Janssen) prije više od 2 mjeseca

Preporuka testiranja je u slučaju razvijanja simptoma pri čemu se u slučaju pozitivnog brzog antigenskog testa izolacija produljiva na 10 dana pri čemu se dan početka simptoma računa kao nulti dan.

MJERA SAMOIZOLACIJE NIJE POTREBNA:

- za učenike koji nisu bili u školi u dane kada je zaražena osoba bila zarazna (osoba je zarazna do dva dana prije početka simptoma)

- za učenike i osoblje koji su preboljeli Covid-19 unutar 120  dana od kontakta

- za učenike i osoblje koji su cijepljeni s dvije doze cjepiva (ili jednom Janssen) uz uvjet da je prošlo 14 dana od zadnje doze, ali ne više od 4 mjeseca

- za učenike i osoblje  koji su cijepljeni  s tri doze

Preporuka je da se testiraju odmah nakon kontakta i nakon proteka 5-7 dana i to brzim antigenskim testom za samo testiranje.

Ovim putem naglašavamo da se nastava izvodi po modelu A, pri čemu se smo oni učenici koji su u izolaciji/samoizolaciji uključuju u nastavu na daljinu.

Zahvaljujemo na dosadašnjoj suradnji s istim ciljem da nam djeca budu zdrava te da se nastava održava u školi.