RAZGOVOR S POVODOM

Autor: Neda Mihović, 8. 11. 2010.

Razgovarali smo s nast. hrvatskog jezika Mirjanom Kaznačić. Odlučili smo se baš nju intervjuirati jer se potrudila skupiti učeničke radove pisane tijekom 10 godina, i objaviti ih u malom zborniku velikog srca „A, što bi mi bez tebe, sveti Vlaho“.

Novinar: Dobar dan.
Prof.: Dobar dan, i dobro mi došle. Veselim se vašim pitanjima.

Novinar: Što vas je potaklo na skupljanje učeničkih radova?
Prof.: Uvijek sam voljela skupljati lijepe učeničke radove jer me svaki od njih činio sretnom i teško mi je bilo odvojiti se od njih. Kako ih je najviše bilo posvećeno sv. Vlahu došla sam na ideju sačuvati ih u obliku ove zbirke. Tako sam rekla hvala mnogim lapadskim učenicima za prekrasne misli kojima su uljepšali naše učiteljske dane.

Novinar: Jeste li se dosada bavili ovakvim radom?
Prof.: Ne, ovo je moje prvo hvala učenicima.

Novinar: Imate li u pripremi kakav novi projekt?
Prof.: Imam, a konkretnije ću temu razraditi ovog ljeta, a moram i pronaći sponzore. A što je zasad nek ostane tajna.

Novinar: Kakav je odjek imala zbirka u javnosti?
Prof.: Promocija zbirke bila je u crkvi sv. Vlaha u nazočnosti Oca Biskupa i uistinu velikog broja učenika, roditelja i štovatelja sv. Vlaha. Najdraži su mi bili moji bivši učenici koji su na promociju došli iz Zagreba, Beča...i naravno Dubrovnika. Mnoge nisam vidjela otkada su izašli iz osnovne škole. Susret s njima učinio me zaista sretnom i ponosnom. Zbirka je izazvala ogroman interes i dosada je stigla u Indiju, Vatikan, Njemačku, New York, Vukovar, Šibenik... posvuda gdje žive štovatelji sv. Vlaha. Shvaćate li sada zašto sam tako ponosna i sretna!?

Novinar: Sada bi smo Vas htjeli nešto pitati o vama.
Prof.: Samo izvolite, pitajte što god želite.

Novinar: Koje vam je najdraže lektirno djelo?
Prof.: Mali Princ (bez konkurencije).

Novinar: A pjesnik?
Prof.: Jure Kaštelan.

Novinar: Film koji najradije pogledate jest?
Prof.: Schindlerova lista. (dječji) Družba Pere Kvržice.

Novinar: Koji vam je najdraži pjevač/pjevačica?
Prof.: Gibonni, Nina Badrić.

Novinar: Čime se bavite u slobodno vrijeme?
Prof.: Cvijećem i samo cvijećem!

Novinar: Što za vas znači Stradun?
Prof.: Za mene je Stradun ulica koja život znači.

Novinar: Bez čega ne možete živjeti?
Prof.: Bez moje obitelji.

Novinar: Koji je Vaš životni moto?
Prof.: Imam dva: 1. Ne znam i ne mogu, ne postoje. 2. Ako ne možeš promijeniti druge, mijenjaj sebe;

Novinar: Hvala vam na ovom ugodnom razgovoru. Doviđenja.
Prof.: Hvala vama na vašoj radoznalosti ...

Mihaela Marić i Blaženka Kordić