Festa svetog Vlaha

Autor: Neda Mihović, 3. 11. 2010.

UČENICI NAŠE ŠKOLE POD VODSTVOM PROFESORICE MIRJANE KAZNAČIĆ NA ZANIMLJIV NAČIN SU OBILJEŽILI PROSLAVU SVETOGA VLAHA 2010 GODINE.

Učenici naše škole izveli su prigodni program Svecu u čast. Uz pjesme, recitacije, dječje poruke upućene svome Parcu, poseban trenutak bio je kada su pred brojnim vjernicima razvili barjak Svetoga Vlaha.

Kako bi iskazali štovanje dubrovačkom zaštitniku, učenici sedmog E razreda naše škole dva mjeseca izrađivali su barjak Svetoga Vlaha. Po završetku prigodnog programa, uz nazočnost don Tome Lučića i ovogodišnjih festanjula blagoslovio biskup dubrovački mons. Želimir Puljić..

Kako ističe profesorica  Mirjana Kaznačić, u izradi barjaka učenicima je pomogla majka Jelena Klekar koja im je „prenijela svoje umijeće slikanja na svili“. Najprije su, kaže, radili manje oblike i primjere da bi savladali tehniku. Izrađeni nacrt preslikali su na svilu i tek onda je došao najzahtjevniji dio – bojanje.

- Najteže je bilo odlučiti se što na barjaku napisati. Savjetovala sam se sa svećenicima koju poruku staviti. „Sveti Vlaho moli za nas“ čini mi se da je najjednostavnija ali i najsadržajnija misao.

Barjak Svetoga Vlaha razvijat će, uz hrvatski, u svim prilikama, a lapadski učenici će ga nositi u procesiji na parčevu Festu.

-Presretni smo i mislim da smo prva škola koja je to napravila. Time smo trajno obilježili jednu generaciju kao i uvrštavanje naše Feste na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine. Napravili smo nešto u ime prošlosti i sadašnjosti za budućnost –

kazala  je profesorica Mirjana Kaznačić.