Recital povodom Dana dubrovačkih branitelja (4.12.2018.)

Autor: Nikolina Miloslavić, 6. 12. 2018.

„ Rano jutro, petak 6. prosinca. Čuje se pucnjava i čini mi se preobilna iza onako obećavajućeg, jučer potpisanog primirja. Pogađam, djeluju tri topovnjače i kao da ih vidim raspoređene ispod južnih gradskih zidina. Sad tuče samo jedna, ona lijevo od Mrkana... Sada ona iza Lokruma.... Sad sve tri...Ovo stvarno razaraju Grad.
Ali da, danas je Sveti Nikola. Što li će ovog jutra sv. Nikola donijeti?
Sveti Nikola, tebi upravljamo sve molitve za mir.“

Ovim ulomcima iz feljtona dubrovačkog književnika Feđe Šehovića „ Zla kob zaborava“, učenici osmih razreda sa svojim učiteljima prisjetili su se ratnih stradanja Dubrovnika u Domovinskom ratu.
Za njih je upriličen prigodan sat povijesti koji je započeo himnom i minutom šutnje za sve poginule branitelje. Prisutne je pozdravila ravnateljica Škole Nikolina Soko, a potom je uslijedio recital u izvedbi učenika 6. i 8. r. i školskog zbora.
Središnji dio sata povijesti bilo je predavanje dubrovačkog branitelja i bojnika HV – a Tea Andrića koji je na zanimljiv način učenicima prenio vlastita iskustva iz Domovinskog rata, s naglaskom na zbivanja 6. 12. 1991.
Nakon predavanja, učenici su gosp. Andriću postavljali pitanja i puno njih je poželjelo zajednički fotografiju s njim, a sat je završio pjesmom Daleke obale „ Mojoj lijepoj“ u izvedbi školskog benda.
Toplo obraćanje branitelja Tea Andrića, ulomci feljtona koji dnevnički bilježi ratna zbivanja u Dubrovniku, stihovi recitiranih pjesama „Križ na Srđu“ i „Raskrižje: Čovjek“ ostavili su na sve prisutne dubok dojam i osjećaj vječne zahvalnosti onima čiji su osmijesi zaustavljeni nasiljem i koji su u našu slobodu nesebično i hrabro ugradili svoje živote.
Žive u našem sjećanju i u svakoj zraci sunca kojom nebo kupa naš prelijepi Grad.

„Plemenitost je kraljica ljudskih osobina. U ratu plemenitost je i građanska hrabrost pojedinca da stane na stranu ugroženog, protiv nasilnika. Nije lako biti meta plitkog uma i niskih strasti. Izdržali smo jer smo pokazali pravu hrabrost, a to je zrela odlučnost da prkosimo zlu.“