Ususret tehnološkoj budućnosti

Autor: Nikolina Miloslavić, 20. 3. 2018.

U organizaciji Zajednice tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i Grada Dubrovnika jučer se na kampusu Sveučilišta u Dubrovniku održalo  predstavljanje projekta Hrvatska stvara.

Predstavnici tvrtke STEMI i Udruge Programerko kao predstavnici volonterske organizacije Code Club Hrvatska posjetili su Dubrovačko-neretvansku županiju gdje su prisutnima predstavili osnovne ciljeve projekta. Uvodni govor je održao predsjednik Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika Mario Miličević, a zatim su sve prisutne pozdravili zamjenica župana Dubrovačko-neretvanske županije Žaklina Marević i pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport, socijalnu skrb i civilno društvo Grada Dubrovnika Dživo Brčić.
Vrijedno predavanje o uspjehu mladih zagrebačkih inženjera u osnivanju vlastite visokotehnološke tvrtke i plasiranju proizvoda na zahtjevna svjetska tržišta održao je Marin Trošelj iz STEMI-ja.
“Iako je projekt usmjeren na prirodoslovna i tehnička područja, prije svega služi kao baza za daljnji razvoj pojedinaca i njihovih interesa.
Želimo mlade motivirati da postanu aktivni sudionici u društvu koji razmišljaju, istražuju i razvijaju nove ideje. Takvi aktivni sudionici doprinose razvoju gospodarstva i otvaraju nove mogućnosti koje će zadržati mlade u Hrvatskoj. Događanjem želimo školarcima pokazati da i u Hrvatskoj ima mjesta za lijepe i inovativne priče te im pružiti podršku u kreiranju istih. Želimo mladima pokazati kako u istraživanju i razvoju ideja nisu sami.“ – rekao je Marin.
Prisutnima se obratila i Ana Nikolić iz Udruge Programerko. Opisala je sve važne značajke inicijative Code Club koja bi trebala služiti kao platforma za provođenje projekta. Osnivanjem Code Cluba školarci imaju jedinstvenu priliku za besplatno razvijanje vještina i to na isti način i u istim uvjetima u kojima se nalaze školarci razvijenih zemalja. Novi Code Club klubovi pokrenuti su zahvaljujući Zagrebačkoj banci i Hrvatskom telekomu.
Na kraju predstavljanja projekta prisutnima se obratio i veleposlanik Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske Andrew Dalgleish.
Nakon predstavljanja projekta održana je radionica za učenike osnovnih škola, dok su se učenici srednjih škola natjecali upravljajući STEMI hexapod pomoću pametnog telefona kroz zadani labirint.
U svemu su sudjelovali i mladi programeri i robotičari iz Osnovne škole Lapad u pratnji svojih učitelja.❤️🖥️💻⌨️🖱️💽💾🖲️📀💿