Školski medni dan

Autor: Tea Kompar Jerković, 7. 12. 2023.

I ove je godine nastavljen program Ministarstva poljoprivrede koji je započeo 2018.godine pod nazivom "Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka" u svim hrvatskim školama pa tako i u našoj.
Naime,ovaj se program održava na dan sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelarstva, 7.prosinca. Na taj dan se prvašiće podučava o važnosti i značaju pčelarstva i pčela u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji te u održavanju ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti.

Najmlađi učenici susreću se s pčelarskim pojmovima: matica, radilica, trut, saće, košnica... Doznaju kako i čime se pčele hrane, upoznaju njihov put od cvijeta do meda, doznaju koliko pčela tijekom života proizvede meda, koje su dobrobiti meda za ljudsko zdravlje...

Osim edukativne, svrha programa je i podizanje svijesti kod djece i roditelja o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda. Stoga učenici dobiju na dar med u nacionalnoj staklenci označenoj naljepnicom i jedinstvenim serijskim brojem putem kojeg se može provjeriti tko je pčelar,gdje i kada je proizveo med, a dobiju i edukativnu slikovnicu i letak.

Tako učenici od najranije dobi dobiju informacije o medu i drugim mednim dodacima prehrani kojima mogu pozitivno utjecati na svoje zdravlje.