Participativno budžetiranje u OŠ Lapad

Autor: Tea Kompar Jerković, 18. 10. 2023.

Dubrovačka razvojna agencija DURA počela je ovaj tjedan s novim ciklusom provedbenih radionica u sklopu projekta Participativno budžetiranje u osnovnim školama, školska godina 2023/2024.
👉Projekt je to koji Grad Dubrovnik provodi u suradnji s DURA-om već četiri godine, a kao i do sad u njemu sudjeluju učenici svih sedam dubrovačkih osnovnih škola: Osnovna skola Ivana Gundulica Osnovna škola Lapad OŠ Montovjerna Osnovna škola Marina Getaldića Osnovna škola Mokošica, Dubrovnik OŠ Marina Držića i OŠ Antuna Masle.
👉Učenici kroz procese predlaganja, promidžbenih kampanja i glasovanja biraju jedan projekt po školi u vrijednosti od 2.700,00 eura (bez PDV-a).
Raspolažući s tim financijskim sredstvima, učenici mogu u svojim školama nešto kupiti, popraviti ili organizirati.
👉Ovim projektom učenici se uključuju u proces donošenja odluka o raspodjeli dijela javnih sredstava u svojim školama te ih na taj način učimo da mogu, ali i trebaju, biti dio demokratskog procesa odlučivanja kojim čine dobro sebi i svojoj zajednici. Izglasani projekti realizirat će se do kraja kalendarske godine.
👉Na uvodnim informativnim radionicama učenicima je predstavljen projekt i njegove koristi, a zadan im je i „domaći rad“ koji trebaju ispuniti do početka provedbenih radionica – osmisliti projekt kojim će svoju školu učiniti boljim mjestom za sve.