Ekskurzija sedmaša

Autor: Tea Kompar Jerković, 22. 6. 2023.

Učenici 7. razreda su bili na ekskurziji 20. i 21. lipnja u Šibenik i Split.

Prvi dan smo posjetili NP Krka i Šibenik: obišli smo dio toka rijeke Krke i donji tok rijeke Čikole, odnosno sedam sedrenih slapova. Park odlikuje bogata te raznovrsna flora i fauna, s brojnim endemima. Najviši su slapovi Roški slap i Manojlovac, visok 32m. Tok Krke vodi do Skradinskog buka, najimpresivnijeg dijela ovog nacionalnog parka, u blizini kojeg se nalazi otočić Visovac, usred istoimenog jezera. Razgled nacionalnog parka u pratnji lokalnog vodiča. Obilazak etno sela sa vodenicama i mlinicama u kojima je prezentiran dio prošlosti i tradicije življenja u Dalmatinskoj zagori. Šetnja poučnom stazom u dužini od cca 2 km do Skradinskog Buka, posljednjeg u nizu sedam slapova što ih Krka stvara na svom putu od izvora prema Skradinu. Dolazak do izletišta uređenog uz slapove (na kojem su restoran, cafe bar, suvenirnica, wc.). Slobodno vrijeme za odmor i kupnju suvenira. Ukrcaj na brod i plovidba nizvodno do Skradina. Ručak u restoranu. Dolazak u ŠIBENIK, najstariji samorodni hrvatski grad na Jadranu, koji je nastao kao starohrvatska utvrda. Razgled grada uz lokalnog vodiča: Katedrala Svetog Jakova, Trg Republike Hrvatske, Gradska vijećnica, Kneževa Palača, Muzej Grada, Biskupska Palača, Trg Četiri Bunara. Slobodno vrijeme po dogovoru. Nezaobilazna postaja svakog posjeta Šibeniku svakako je srednjovjekovna tvrđava sv. Mihovila. Podignuta je na šezdeset metara visokoj strmoj kamenoj uzvisini koja dominira okolnim akvatorijem. Nakon obilaska tvrđave sv. Mihovila, polazak prema hotelu te prijava u hotel. Večera, večernja zabava i noćenje.

Drugi dan - Split – Solin
Odlazak na Poljud i upoznavanje s bogatom povijesti splitskog kluba Hajduk. Poljudska ljepotica je remek djelo Borisa Magaša, jednog od najboljih hrvatskih arhitekata. Splitski stadion izazvao je pozornost svjetske stručne javnosti na polju sportske arhitekture. Slijedi posjet bogatoj trofejnoj dvorani, te fotografiranje u novinarskom salonu, VIP loži i na samom travnjaku. Razgled grada uz lokalnog vodiča: Splitska riva, Grgur Ninski, obilazak Dioklecijanove palače koja predstavlja jedno od najbolje sačuvanih ostvarenja kasnoantičkog graditeljstva. Slobodno vrijeme na Rivi i nastavak putovanja prema SOLINU, kolijevci antičke i starohrvatske povijesti, smještenom na rijeci Jadro. Obilazak lokaliteta Salona gdje se čuvaju svi pokretni i nepokretni spomenici koji se in situ nalaze na lokalitetima Salone, unutar i izvan zidina antičkoga grada, na površini nešto većoj od 9 hektara.
Dio atmosfere pogledajte u OVDJE.