IZRADA MAKETE TRAJEKTA

Autor: Tea Kompar Jerković, 23. 6. 2023.

U organizaciji Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika i Modelarskog instituta Nave Dumins naši učenici protekli i ovaj tjedan sudjelovali su na radionicama izrade modela trajekta.

Cilj radionice bio je kombiniranje raznih grana tehničke kulture od brodomaketarstva, aditivnih tehnologije 3D printa te Arduino tehnologije.

Radionice su se održale u pet ciklusa kroz koje su učenici naučili kako izraditi maketu trajekta od šperploče, kako postaviti kartonsku oplatu. Upoznali su se s osnovama 3D modeliranja i 3D printanja te su 3D printane dijelove dodavali na model trajekta. Prošli su i kroz osnove Arduina te su naučili kako povezati elektroničke komponente, poput LED dioda na model trajekta.

Ciklus je završio individualnim radionicama na kojima su s mentorom Matijom Miloslavićem iz Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika dorađivali makete brodova te su došli do ideja kako nadograditi trajekt s elektroničkom rampom, sidrom...