Godina Statuta - terenska nastava osmih razreda

Autor: Tea Kompar Jerković, 5. 10. 2022.

Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 5. sjednici, održanoj 27. listopada 2021., proglasilo je 2022. godinu Godinu Dubrovačkog statuta.

Tim povodom učenici osmih razreda sa svojim su razrednicama Nancy Obradović, Mirandom Rako Kuzmanić, Lenkom Violić Fjorović i sa učiteljicama (kao pratnjom) Ivanom Reškovac, Hadžirom Brković i Tajanom Grigić, u petak 30. rujna posjetili  Knežev dvor i Sponzu - Državni arhiv.

Viši kustos Tonko Marunčić održao je stručno vodstvo kroz izložbu „Statut u kamenu: Pravo i pravda na skulpturi Kneževa dvora“. Učenicima je predstavio krovne ideale Statuta  kroz ikonografske prikaze živih scena suđenja na kapitelima poput Polukapitela pravde, Prikaza pravednosti u suđenju, Anđela razboritosti, Salomonova sud, i drugih.

Arhivistica Paula Zglav pripremila je prigodan prikaz o izgradnji, važnosti i značenju Sponze. te zanimljive povijesne pojedinosti  o Statutu Dubrovačke Republike kao  osnovnoj srži identiteta i državnosti Republike. Učenici su imali  priliku vidjeti i jedan od sačuvanih prijepisa Statuta koji su pohranjeni u Arhivu. Posjet je završio razgledavanjem Čitaonice u koju su učenici pozvani na istraživanje, proučavanje građe, posjet radionicama i predavanjima.

Terenska nastava  zaključena je posjetom Kinu „Sloboda“ i projekcijom humorističnog filma o odrastanju naziva „Ljeto kad sam naučila letjeti“.