Dan programera u OŠ Lapad

Autor: Tea Kompar Jerković, 15. 9. 2022.

Jeste li znali da se Dan programera obilježava 13. rujna? Vjerojatno niste, ali 13. rujna je 256. dan u godini i sigurno se pitate zašto baš 256. dan. U prijestupnim godinama obilježava se 12. rujna. Taj dan je odabran jer broj 256 je dva na osmu (28 = 256) što označava količinu jedinstvenih vrijednosti koja se može predstaviti osmobitnim bajtom. Ujedno, 256 je posljednja najveća potencija broja 2 koja je manja od broja 365 koliko godina ima dana.

Učenici 4. razreda naše škole ovaj dan su obilježili kao mali programeri. Na satovima informatike razgovaralo se o pojmovima tko je to programer, što je program i programiranje. Zadatak je bio smisliti igricu. Svoje ideje su prvo predočili na papiru, a potom i u programu Scratch programirati. Kako je to izgledalo i koliko su uspješni bili pogledajte u našoj fotogaleriji.