„Proljetni ciklus Radionica dubrovačkoga govora“

Učenici 5.d i 5.e prisustvovali su 3. i 13. svibnja 2024.g. u pratnji školske pedagoginje Sonje Ristić, socijalne pedagoginje Ivane Klarić Ivančić i učiteljice Hrvatskoga jezika Lenke Violić Fjorović u proljetnome ciklusu Radionica dubrovačkoga govora u Ogranku Lapad Dubrovačkih knjižnica.

Cilj same radionice prema ideji autorice jest osvijestiti kod djece što je to dubrovački govor, osposobiti ih za to da prepoznaju dubrovačke riječi i razlikuju ih od riječi koje pripadaju standardnom jeziku. Na taj način razvija se svijest o vlastitom govoru, što pomaže i boljem poznavanju hrvatskoga standardnoga jezika, što je to hrvatski standardni jezik i koji je položaj dubrovačkog govora u njemu.

Na predlošku dramskoga djela „Mare Fjočica“, autora Josipa Lovrića Jadrijeva, učenici su analizirali dubrovačke riječi, uspoređivali ih s riječima vlastitoga govora, drugih jezika te  standardnog jezika.

Kao i dosad, radionice je autorski osmislila dr. sc. Ivana Lovrić Jović, voditeljica dubrovačke podružnice Instituta za jezik i jezikoslovlje dok je iste provodila Nikolina Kuraica, mag. educ. kroat.  Ove godine tekst je uprizorila Tajana Martić, prof. hrv. jezika i književnosti i amaterska glumica.

Sljedeće nastavne godine predviđen je jesenski ciklus radionica koji će biti namijenjen učenicima šestih razreda.