Učenici sedmih razreda bili su 25. listopada 2024. godine na jednodnevnome izletu sa svojim razrednicama Darijom Čanić, Lenkom Violić Fjorović i učiteljicama/pratiteljicama Mateom Pavlović i Glorijom Ribić. Planirana odredišta izleta dvije su zanimljive povijesno-geografske cjeline: poluotok Pelješac i otok Korčula.
Nakon ukrcaja u autobus ispred Škole putovanje je započelo posjetom u Prvi hrvatski muzej vinogradarstva i vinarstva u sklopu PZ „Putniković“. Osoblje je provelo učenike kroz izložbeni prostor obogaćen zbirkom eksponata koje dočarava način na koji su se tradicionalno obrađivali vinogradi, te proizvodilo i čuvalo vino. Učenici su saznali zanimljivosti o povijesti pelješkog kraja, tradiciji življenja na ovim prostorima (uloga vina, kako se nekada obrađivala zemlja, koji su se alati koristili, kakvi su običaji vezani uz vino).
Zajednički put nastavio se sve do Orebića – mirnoga mjesta smještenog između brda Svetoga Ilije i Pelješkoga kanala. U Pomorskome muzeju stručno vodstvo je ispričalo priče o tradiciji pozdravljanja brodova, životima kapetana, mornara i brodograditelja Orebića, ali i o teškim sudbinama njihovih obitelji.
Nakon ručka i slobodnog vremena uslijedila je vožnja trajektnom linijom do Korčule, jednog od najočuvanijih srednjovjekovnih gradova Sredozemlja. Na izlasku s broda lokalna vodičica je s učenicima razgledala povijesne znamenitosti (Gradski muzej Korčula, Veliki Revelin, Katedralu sv. Marka, trg s vijećnicom, gradska vrata, kulu Revelin). Kroz izlaganje istaknula je povijesno-kulturnu važnost brojnih korčulanskih arheoloških artefakata, tradiciju viteških igara (moreška, kumpanija i moštra).
Vodstvo je završeno nezaobilaznom rodnom kućom Marka Pola, slavnoga istraživača, putopisca i trgovca. Pred polazak izdvojeno je slobodno vrijeme za kupnju suvenira, sladoled i zajedničko fotografiranje.
Učenici su se u kasnim poslijepodnevnim satima vratili u Grad s novim znanjima i uspomenama, ali i s najvažnijim pitanjem: „Kada ponovno idemo na izlet?“