Mjesec hrvatskoga jezika

Autor: Tea Kompar Jerković, 21. 3. 2022.

Učenici Osnovne škole Lapad pokazali su svjesnost o važnosti materinskoga jezika i ljubav prema istom tako što su u sklopu manifestacije Mjesec hrvatskoga jezika provodili niz aktivnosti kroz koje su još bolje upoznali jezik, njegove posebnosti, obilježja, zanimljivosti i povijesnu stranu.

Naši petaši nastavne sate upotpunili su igrom s memory karticama i na taj način bolje se upoznali s hrvatskim narječjima i njihovim zanimljivim riječima i izrazima. Osim što su upotpunili vokabular, naučili su kako se izražavaju njihovi vršnjaci u drugim krajevima Lijepe Naše. Mudro su zaključili kako nakon ovog dodatka nastavi sigurno bolje razlikuju standardne od dijalektnih riječi.
Sedmaši su ovog puta bili natjecateljski nastrojeni. Tako je jedna od aktivnosti posvećena hrvatskom jeziku bio prigodni jezični kviz znanja koji se održao 17. ožujka u našoj školskoj knjižnici. U kvizu znanja sudjelovali su učenici sedmih razreda, njih dvanaest. Rješavali su različite pravopisne i gramatičke zadatke te raspravljali o istome. Najbolji u poznavanju hrvatskog jezika predstavnici su 7.d razreda: Lukas Krile, Lara Tolić, Mihael Višić i Bruna Krznar. Svi natjecatelji nagrađeni su malim nagradama.
Osmaši, svjesni da su najstariji u školi, odlučili su uzeti stvari u svoje ruke i postati pravi mali jezikoslavci i istraživači. Dok je dio zasukao rukave i zaronio u rječnik u potrazi za novim riječima koje do sada nisu čuli, drugi su odlučili izdvojiti za njih najljepše i najmelodičnije riječi koje spadaju u blago hrvatskoga jezika. Oni najhrabriji bacilli su se na istraživanje povijesnoga razvoja i promjena koje su zahvatile jezik kroz prošla stoljeća. Posebno zanimljivo im je bilo proučavanje raznih pisama kojima su služili naši preci, glagoljice i hrvatske ćirilice.
Obogaćeni novim znanjima zajednički zaključuju: Petar Preradović je u svojim poznatim stihovima imao potpuno pravo kada je napisao:
Po jeziku dok te bude,
I glavom će tebe biti!
Ljub' si, rode, jezik iznad svega,
U njem živi, umiri za njega!

Više fotografija pogledajte OVDJE.